S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular)

1.Kesintisiz Güç Kaynağı ( UPS ) ve Önemi Nedir ?

UPS, şebekedeki düzensizliklerden kritik yüklerinizi koruyan, elektrik kesintilerinde ve belirlenen değerlerin dışındaki şebeke değerlerinde sisteminizi temiz, sürekli enerji ile besleyen elektronik cihazlardır. UPS, kritik yüklerinizin akü grubunda depo edilen enerji ile besler ve işinizin kesintiye uğramasını engeller. Bunun yanında kritik yükleriniz için şebekedeki 9 en yaygın elektriksel düzensizliğe karşı filtreleme özelliği göstererek çok daha temiz enerji üretir. UPS, kritik yüklerinize saf sinüs dalgaya yakın AC enerji sağlar.

2. Jeneratör Setleri ve UPS Arasındaki Farklar

UPS kritik yüklerinize kesintisiz sürekli enerji sağlar. Yükleriniz, UPS sayesinde şebekedeki düzensizlikleri, kesintiyi hissetmez. Jeneratör teknolojisi, elektrik kesintisinden sonra yükleriniz için enerjinin tekrar sağlanmasına kadar geçen sürede gecikmelere neden olur. Elektronik cihazlar ve kritik yükleriniz 1 periyotluk kesintiden etkilenir, bu kritik yüklerinizin jeneratör tarafından korunamayacağı anlamına gelir.

3. İhtiyacınız olan UPS Gücü Nasıl Hesaplanır ?

İhtiyacınız olan UPS‘i almadan önce sisteminiz için ayrıntılı bir güç analizi yapılmalıdır. UPS gücü, tüm yükleriniz sisteme bağlı iken çekilen maksimum güce bakılarak ya da bağlı yüklerinizin güç etiketlerindeki değerlerin toplamlarını alarak kabaca yapılabilir. Ayrıca AC~AC verim dikkate alınmalıdır.

4. UPS Satın Alırken Dikkate Alınması Gereken Özellikler nelerdir?

AC~AC Verim : Çıkış aktif gücünün giriş aktif gücüne oranıdır. Girişten çekilen gücün bir kısmı UPS içindeki bileşenler tarafından harcanır. Harcanan bu enerji ısı enerjisine dönüşür ve bu ısısının sistem performansını etkilememesi için sistemden uzaklaştırılması gereklidir.Bu da UPS tasarımında soğutma masraflarını ve soğutma sistemi için masrafları arttırır. Temel olarak şebekeden çektiğiniz enerjideki kayıplar sizin için yüksek elektrik faturalarına neden olur ve toplam sahip olma maliyetlerini arttırır. Bu nedenle yarı yükte yüksek verimlilikte çalışan bir UPS alın.

Giriş Güç Faktörü : Enerji verimliliği ve sisteminiz için en iyi UPSi seçmek için giriş güç faktörü 1’ e yakın(idealde 0.99) bir UPS seçilmelidir. Böylece, şebekeden hiç reaktif güç çekilmemiş olur. Bu sayede enerji tasarrufu ve fabrikalar için zorunlu olan kompanzayon panolarından tasarruf sağlanmış olur.

Çıkış Güç Faktörü : Bu parametre UPS çıkışında alınabilen aktif gücü gösteren bir değerdir. 0.8; 0.9 ve 1 tercih edilmesi gereken çıkış güç faktörleridir.

Toplam Harmonik Bozunma (THD) : Harmonikler kısaca, temel 50/60 Hz frekansındaki akım ve gerilim dalgaları ile beraber taşınan bu frekansların tamsayı katları halindaki akım ve gerilim dalgaları olarak tanımlanabilirler. Bu bir manada, akım ve gerilim dalgalarının dalganın saflığını bozan harici dalgalar içerdiği görülür. Giriş Akım Harmonikleri jeneratör uyumluluğu ve aynı şebekeyi paylaşan diğer yükler için sağlanan enerji kalitesi için büyük öneme sahiptirler. Çıkış Gerilim Harmonikleri ise UPS çıkışında bulunan hassas elektronik cihazlarınız öneme sahiptirler. Özellikle girişteki yüksek THD değerleri şebekede dengesizliklere neden olarak şebekeye bağlı diğer yüklerin zarar görmesine neden olabilir. Girişteki optimum harmonik bozunma değeri %5’ in altında olmalıdır. Çıkışta ise bu değer %3’ ün altında olmalıdır..

Tepki Zamanı (Response Time) : UPSin çalışması esnasında UPS çıkışında yükten kaynaklanan bazı düzensizlikler meydana gelebilir. Tepki zamanı UPS’in bu anormal durumun üstesinden gelip yüke temiz sürekli enerji vermesi için gereken milisaniyeler mertebesindeki süredir

Yukarıda belirtilen parametreler haricinde Aşırı yükte çaloşma kapasitesi, Çalışma sıcaklık aralığı, Çalışma yüksekliği ve Yükseklikle UPS çıkış gücündeki değişim sisteminiz için en iyi konfigurasyondaki UPSi seçerken göz önüne almanız gereken diğer nicelikledir.

Tavsiye Edilen Çalışma Koşulları

Tüm elektronik sistemler çalışmaları sırasında ısı yayınımına neden olurlar. UPS cihazları soğutmalı, toz , partikül ve kirden arındırılmış temiz odalarda çalıştırılmalıdır. Oda sıcaklığı 18~22ºC arasında olmalıdır. Bağıl nem tercih edilen %55 sınırını aşmamalıdır. UPS odaları kilitli olmalıdır ve sadece yetkili personelin girmelidir.

UPS Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

UPS bakımı optimum ömür için en önemli özelliktir. Biensis tamir hizmetlerinin yanı sıra planlanmış koruyucu bakım hizmetleri de sunar. Koruyucu bakım UPS’iniz için uzatılmış kullanım ömrü sunar. Bakım ve Servis Hizmetleri yalnızca yetkilendirilmiş personel tarafından yapılmalıdır.

5. Fotovoltaik sistem nedir?

Fotovoltaik sistemi oluşturan temel malzeme silisyum esaslı kristallerden oluşan hücrelerdir. Bu hücreler bir araya gelerek fotovoltaik panelleri oluşturur. Modüllerde metal ile çerçevelenerek ve panele dönüşürler. Panellerin üstü kırılma ve çarpmalara karşı çok dayanıklı olan camla izole edilir. Panellerde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevrilirler ve bize gerekli olacak elektriği üretirler. Üretilen elektrik gerekli donanım ve aparatlarla bize ve şebekeye seri veya paralel olarak bağlanır. Paneller arazilere, cephelere veya her türlü çatıya monte edilebilirler.

6. Niçin güneş enerjisinden kendi elektriğimi üretmek için fotovoltaik sistem kurmalıyım?

Fotovoltaik sistem evimizdeki tüm elektrikli cihazlara ve lambalara yetecek kadar enerjiyi kendi kendimize üretmemizi sağlar. Ürettiğimiz fazla gelen elektriği teşvik sistem kanunları sayesinde devlete satarız ve parasını devletten tedarik ederiz.İster ticari isterse evsel tesisler elektrik üreterek gelecek için kesinlikle çok karlı yatırımlardır ve çevre kirliliğini azaltmaya yardımcı olarak çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakmak için çok önemli bir adım atmış olurlar.

7. ON-GRID veya GRID-TIE INVERTER NEDİR?

On-Grid solar fotovoltaik sistem, şebekeye bağlı (paralel) bir sistem anlamına gelir.

Güneş enerjisi kullanılabilir olduğu zaman, sistem şebekeye güneş tarafından üretilen enerjiyi geri satacaktır.

8. OFF-GRID veya STAND-ALONE INVERTER NEDİR?

Bağımsız solar fotovoltaik sistem, şebekeye bağlı olmayan bir sistem anlamına gelir.

Tüketilen elektrik sadece PV’ler aracılığıyla üretilen enerjiden gelir. Bu tip sistemler üretilen fazla enerjiyi akülerde depolar.

9. NE TÜR BİR SİSTEME İHTİYACIM VAR?

Bulunduğunuz durumunuza göre değişir:

  1. DURUM:’ “Evimin ana şebekeye erişimi yok ve gece de elektrik istiyorum.’’

Bu durumda, size geceleri kesintisiz elektrik kullanmak için akü gruplarıyla birlikte, şebekeden bağımsız inverter öneriyoruz.

  1. DURUM:’ “Şebekeye erişimim var fakat pahalı olmasından dolayı, bu arada yedek güç sistemi de gereklidir, her zaman ona bağlı kalmak istemiyorum.’’

Bu durumda, Hibrid inverter öneriyoruz. Güneşli günlerde, PV den üretilen enerjiyi tüketeceksiniz. Bu inverter yedek güç için akülerle de bağlantılıdır. PV de aküleri şarj edecektir.

Geceleri veya düşük PV gücünde, inverter içindeki güç kaynağını ana şebekeye değiştirecektir.

  1. DURUM:’’Güneş enerjisi en yeşil çözümdür, güneş enerjisini günlük elektriğimi desteklemek için kullanmak istiyorum, bunun yanında, fazla güneş enerjisi ana şebekeyi besleyebilir.’’

Bu durumda, şebeke bağlantılı inverterleri öneriyoruz, çünkü PV gücünden şebeke gücüne geçişte daha verimli olabilmektedir (0.96 % – 0.99 %).

Yoğunluğun yüksek olduğu saatlerde, inverter günlük elektrik ihtiyacı için solar DC gücünden AC şebeke gücüne geçecektir. Aynı zamanda, üretilen fazla güneş enerjisi yerel elektrik dağıtım şirketine / hatta geri verilebilir / satılabilir (yasal mevzuatlar dahilinde).

Yoğunluğun düşük olduğu saatlerde, inverter güneş doğmadan önce uyku moduna geçecektir. Tüm bunlar kontrolü ve otomatik olarak gerçekleşmektedir.

 

10. MPPT NEDİR?

MPPT (Maksimum Güç Noktası Takibi) bir güneş panelinden maksimum miktarda enerji kazanımı için anahtar rol üstlenen bir teknolojidir. Güneş ışığı yoğunluğu iklime bağlı olarak, gün saati veya mevsimsel değişikliklere göre değişir, güneş altında güneş panelinin çıkış voltajı ve çıkış akımı da değişir.

Güneş panelinden çıkış gücü, çıkış akımı ve çıkış geriliminin matematiksel bir ürünüdür.

Genellikle, maksimum güç noktası tespit edilmeden önce deneme, örnekleme ve birçok çalışma voltajını ve akım kombinasyonlarını hesaplamak için sofistike dijital sinyal işlemcisi (DSP) kullanılır.

Bu tür perturb ve observe MPPT algoritması zaman alıcıdır ve birçok durumda, yanlış işletme durumunda kilitlenebilir. Bunun aksine, gelişmiş bir analog MPPT algoritması kullanır. Bu bilinen perturb-ve-observe zaman alıcı yönteme dayanır. Maksimum güç noktasında saniyenin 1000 de birinden daha az zamanda kilitler. Ultra-hızlı MPPT algoritması ile, solar şarj cihazı aküyü şarj etmede ve güneş panelinden maksimum güç hasatı elde etmede zamanın % 99.9 unu harcayabilir.

Mevcut güneş ışığı durumunu güncelleme ve maksimum güç noktasını tekrar hesaplamak için zamanın sadece %0.1 ini kullanır. Aşağıda gösterildiği gibi Solar MPPT, 17.2V ve 5.8A (99.7W) maksimum güç kombinasyonunu izleyebilir. MPPT olmadan şarj regülatörü sadece 12V ve 6.2A (69.6W) güç kombinasyonunu sağlayabilir.

 

11. PWM NEDİR?

PWM nin geçerli anlamı, solar sistem regülatörünün güç elemanlarıyla geçiş yaparak sabit voltajlı akü şarjı elde etmektir. PWM regülasyonunda, solar dizideki akım akünün durumuna ve şarj ihtiyacına göre azalmaktadır.

Akü voltajı regülasyon noktasına ulaştığı zaman, PWM solar şarj cihazı akünün ısınmasını ve gaz oluşumunu önlemek için yavaş yavaş şarj akımını azaltır.

Şarj etme akünün enerjisinin en kısa sürede maksimum miktarına geri dönmesi için devam eder. Sonuç daha yüksek bir şarj verimliliği, hızlı şarj ve tam kapasite ile sağlıklı bir aküdür.

PWM solar şarj cihazı sizin için daha fazla güneş enerjisi sağlayacaktır ve uzun ömürlü akü sağlayacaktır.

12. Neden elektrikli araç tercih etmeliyim?

Daha ucuz yakıtlara ve daha çevreci araçlara duyulan ihtiyaçlar bizleri elektrikli araçlara yönlendirmektedir.

 

13. Elektrikli araçların yaygınlaşma süreci nedir?

JD Power’ın yayınladığı raporda da belirtildiği üzere 2020 yılı itibariyle araç satışlarının yüzde 10’ unun elektrikli araçlardan oluşacağı öngörülmektedir.

 

14. Elektrikli araçların sağladığı faydalar nelerdir?

Elektrikli araçlarda hiç yakıt tüketilmediği için emisyon açığa çıkmaz.

Elektrikli araçlarda içten yanmalı motor yerine elektrik motoru olduğu için sessiz çalışmaktadır

Rejeneratif frenleme sayesinde daha uzun fren ömrü vardır ve batarya süreleri %5 civarlarında daha fazladır.

Bakım maliyeti diğer araçlara göre çok daha düşüktür.

Yakıt maliyeti diğer araçlara göre çok daha düşüktür.