Toz / Partikül Ölçüm ve İzleme Sistemleri

img1990

FMP5000 Serisi Düşük Hacimli Gravimetrik Hava Örnekleyicisi

FMP5000 serisi düşük hacimli gravimetrik hava örnekleyicisi yüksek standartlarda Avusturalya’da üretilmiştir. FMP5000 serisi toz ölçer 5 LPM akış hızı ile ağır parçacıkları bile takip eder. Aynı zamanda en doğru izleme sonuçlarını sağlayan 37mm filtre üzerinde kalan ağır parçacıkları yakalar.

img1979

DMP6000 ve DMP7000 Serisi Gerçek Zamanlı Fotometre

DMP 6000 serisi gerçek zamanlı tek kanal fotometre ile DMP 7000 serisi gerçek zamanlı beş kanal partikül sayıcı yüksek standartlarda Avustralya’da üretilmiştir. 5 LPM akış hızı ile ağır parçacıkları bile götürür. Aynı zamanda en doğru izleme sonuçlarını sağlayan 37mm filtre üzerinde kalan ağır parçacıkları da yakalar.

Havada bulunan toz emisyonları toz, kir, is, duman ve asılı halde duran sıvı damlalarından oluşur. Ayrıca bu partiküller havada bulunan organik ve inorganik maddelerin kompleks karışımından da oluşabilir. Tozlar fiziksel olarak kütle konsantrasyonu ve büyüklük olarak karakterize edilirler. 2.5 mikrondan büyük olan partiküller genellikle kaba partikül olarak, 2.5 mikrondan küçük olanlar ise ince partiküller olarak adlandırılırlar. Çapı 10 mikrometreden küçük parçacıklar kalp ve akciğer hastalıklarıyla ilişkili olan her türlü sağlık hastalığına neden olabilir. Ya da belirli bir konsantrasyon miktarına göre ortamda tehlike yaratabilecek patlamalara sebep olabilir.

Ortamda bulunan toz/partikül, boyutuna bağlı olarak risk teşkil etmektedir. Ortamda bulunan tozlar, insanların solunum yolu ile kalp ve akciğer hastalıklarına davetiye çıkarmalarının yanı sıra çok küçük partiküller ciddi hasarlı patlamalar oluşturabilmektedirler. Bu bakımdan ortamdaki tozların sürekli kontrol edilmeleri ve gerekli tozsuzlaştırma işlemlerinin veya acil sistem kesmelerinin yapılması gerekir.

Biensis olarak teminini, kurulumunu yaptığımız, servis hizmeti verdiğimiz toz dedektörleri ortamda mevcut bulunan toz miktarının gerçek zamanlı ve sürekli ölçümünü yapabilen, 4-20mA veya 0-2V aralığında toz ölçüm okuma verisi ileten ve ayarlanan toz konsantrasyonu ölçümüne ulaşıldığında alarm çıkışı veren toz detektörleridir.

Unutmamamız gerekiyor ki toz ve partikülden kaynaklı sistemler ciddi akciğer rahatsızlıklarına neden olmakta, patlama riski ile insan sağlığını ve güvenliğini tehdit etmektedir. Sürekli bir izlemeyle havanızı mutlaka kontrol altında tutun…